• +420 602 414 550

Kdo je JUDr. Daniela Kovářová

Jsem advokátka, spisovatelka, vysokoškolská učitelka, moderátorka, komentátorka veřejného dění, předsedkyně redakční rady odborného časopisu Rodinné listy a prezidentka Unie rodinných advokátů.
Máte zájem o konzultaci, komentář, odborný článek, přednášku nebo moderování? Zavolejte mi nebo pošlete e-mail!

Aktuality

16. 06. 2021

Daniela Kovářová se zúčastnila online debaty o právní gramotnosti, pořádané dnes dopoledne Advokátní kanceláří Arrows za účasti JUDr. Kateřiny Valachové, JUDr. Františka Korbela, JUDr. Pavla Staňka, Mgr. Vojtěcha Suchardy a RNDr. Daniela Mazura. Záznam z debaty najdete zde:

Pokračovat ve čtení
10. 06. 2021

Advokát a jeho klient - to je název další odborné knihy Daniely Kovářové, určené pro začínající a mladé advokáty, která právě vychází v nakladatelství Wolters Kluwer. Včerejšího dne knihu slavnostně přivítal předseda ČAK Vladimír Jirousek. Zájemci si ji mohou v tištěné i v elektronické podobě objednat zde:

Pokračovat ve čtení
21. 05. 2021

Daniela Kovářová poskytla rozhovor prof. Martinu Kovářovi v Rádiu Zet. Mluvila o právu, o Koroporadně a o pandemii.

Pokračovat ve čtení
18. 05. 2021

Bezplatná Koroporadna končí po 14 měsících svou činnost. Za tuto dobu zodpovědělo sedm desítek dobrovolníků více než 10 000 mailových a telefonických dotazů z rodinné problematiky.

Koroporadna pomáhala rodinám v konfliktních situacích vyrovnat se omezením života po dobu krizového stavu. Fungovala přesně čtrnáct měsíců. „Pandemie obecně rodiny stmelila, a to zejména ty funkční. Na Koroporadnu se obracely dvě skupiny tazatelů: do nekonfliktní skupiny patřili vyplašení lidé, kteří v průběhu jednotlivých vln potřebovali uklidnit a dostat jasné odpovědi,“ vysvětluje prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová, která vznik Koroporadny loni v březnu iniciovala. „Jen minimum rodičů využilo pandemii pro pokračování konfliktů. Ukázalo se, že funkční rodina poskytuje v těžkých dobách záchranný kruh, nefunkční jako zátěž stahuje ke dnu,“ říká Kovářová.

Statistika Koroporadny ukazuje, že nejvíce dotazů směřovalo:

-         ze 40 % na děti z rozvedených rodin, styk, střídavá péče;

-         z 25 % na testování, očkování, roušky a respirátory;

-         z 20 % na ošetřovné a bonusy; pracovní dotazy;

-         a z 15 % na zrušení objednávek a vracení záloh a plateb; kompenzační bonusy a náhrada škody z nouzového stavu, podnikatelé a otevírání provozoven.

Tazatele nejčastěji zajímalo, zda má druhý rodič právo na dítě i v nouzovém stavu, jestli je očkování a testování povinné a jak se proti tomu bránit. Zazněly však i paradoxní dotazy, zda mají lidé doma nosit roušku, zda mohou dát dětem pusu, případně, zda se mohu se nakazit od psa. Rodiče se také ptali, jak pobírat plat i ošetřovné,” doplňuje Kovářová.

Co lze očekávat nyní?

V následujících týdnech i měsících se pravděpodobně zvýší zájem o služby advokátů, terapeutů, mediátorů a psychologů. Poroste počet návrhů na rozvod a změnu stávajícího uspořádání, dojde k přeskupení majetku a hodnot. V běžné agendě očekáváme mimo jiné nárůst závětí a pořízení pro případ smrti. Lidé budou potřebovat pomoci také s posttraumatickou stresovou poruchou.

Odborníci doporučují lidem nespěchat a neukvapovat se, promyslet změny a přistupovat k nim až po několika týdnech. Je potřeba se připravit na další podobné krizové stavy, posilovat imunitu a psychickou odolnost, pečovat o vztahy a obklopit se blízkými. „V každé vlně dominují jiné problémy,“ sděluje své zkušenosti Daniela Kovářová. „V první vlně převažovaly děti, ve druhé hygiena a ošetřovné, ve třetí finance. V závěru jsme dostávali dotazy na testy a očkování a poskytovali krizovou intervenci těm, kteří už nebyli schopni omezení a život v nouzovém stavu unést.“ Terapeutka Kamila Bobysudová k tomu optimisticky dodává: „Je rozhodně skvělá zpráva, že se nám v krizi dostane pomoci od druhých lidí a pocítíme sounáležitost, což nás pozitivně ovlivňuje. Jsme tu pro vás – nebuďte sami, ozvěte se.

Seznam všech advokátů, terapeutů, zdravotníků a dalších dobrovolníků uveřejňujeme zde. Děkujeme České advokátní komoře, která část odpovědí přebírala a uveřejňovala v Advokátním deníku. Děkujeme všem médiím za sdílení a šíření ověřených informací po celou dobu nouzového stavu.


15. 05. 2021

Deník MFDnes uveřejnil dnes komentář Daniely Kovářové pod názvem "Názory, které prý urážejí". Komentář v rozšířené podobě autorka vyvěsila také na svůj blog:

Pokračovat ve čtení
02. 04. 2021

Daniela Kovářová dne 24. 3. 2021 podepsala Memorandum multioborové odborné veřejnosti, které podporuje přijetí návrhu obsaženého ve sněmovním tisku č. 899/0. Návrh ruší povinné opatrovnické řízení před rozvodem pro rodiče, kteří jsou schopni se dohodnout a uzavřít písemnou dohodu o majetku, bydlení a dětech. Přijetím tohoto návrhu budou moci sezdaní rodiče rozhodnout bez nutnosti soudu o porozvodové péči o děti, což je zrovnoprávní s rodiči nesezdanými.

Poslanecká sněmovna bude o návrhu jednat 24. května 2021.

Pokračovat ve čtení

Nejčastější dotazy

 • Mám problém, ale nevím, jestli je Vaše kancelář ta pravá.

  Zavolejte, sjednejte si se mnou schůzku. Proberu s vámi problém a zkusíme jej spolu za pomoci práva, psychologie, komunikace, vyjednávání a mediaci vyřešit. Anebo vám doporučím kolegu z Unie rodinných advokátů, který se dané problematice věnuje.
 • Mohu k Vám přijít bez objednání?

  Nemůžete. Můj kalendář je velmi nabitý. Praděpodobnost, že se strefíte do volných minut, je minimální. Zavolejte nebo pošlete mi e-mail, zkusím se časově přizpůsobit a nabídnout vám nejbližší termín.
 • Kolik stojí porada a jaké máte hodinové sazby?

  Klientům účtuji smluvní odměnu ve výši 3500 Kč za hodinu konzultace, jednání či zpracování dokumentace. Tato sazba obsahuje DPH, ověření podpisů, konverzi dokumentů i další případné výdaje s výjimkou cestovních nákladů, které s klientem dojednávám individuálně.
 • Mám jenom jeden dotaz. Kolik mě to bude stát?

  Odpovědi na jednoduché dotazy poskytujeme zdarma.
 • Jak dlouho u Vás bude trvat vyřízení rozvodu?

  Každý případ je velmi individuální. Záleží také na tom, zda máte děti mladší 18 let. V takovém případě musí proběhnout nejdříve rozhodování soudu o výchově a výživě dětí. To trvá obvykle tři měsíce. Pak může být rozvod vyřízen do dvou měsíců.