• +420 602 414 550

Aktuality

09. 07. 2019

Lidové noviny od počátku července tisknou na pokračování seriál Abeceda rodinného práva, který napsala Daniela Kovářová. Seriál následně v plném znění přebírá server Neviditelný pes. První díl je k dispozici zde:

Pokračovat ve čtení
01. 07. 2019

Daniela Kovářová se zúčastnila 12. právnického klubu, tentokrát zaměřeného na nezávislost justice. Diskuse jí inspirovala k následujícímu zamyšlení, které vyšlo na Advokátním deníku.

Pokračovat ve čtení
27. 06. 2019

Advokátka a spisovatelka Daniela Kovářová přeje svým klientům, partnerům, kolegům a spolupracovníkům příjemné léto u a klidnou dovolenou u vody či v chládku, oproštěnou od manželských, partnerských a rodinných krizí a těší se s vámi na setkání opět v září.

20. 06. 2019

Úspěšná kniha Daniely Kovářové Jak chovat muže je nyní k dispozici na CD nebo ke stažení na MP3. Knihu do ucha načetli a namluvili herci Lucie Juřičková a Martin Zahálka. Zakoupit si ji můžete například zde:

Pokračovat ve čtení
17. 06. 2019

Daniela Kovářová napsala článek pro odborný advokátní časopis Bulletin advokacie o evoluci rodinného práva. Celý text článku převzal a uveřejnil server Mediace Morava.

Pokračovat ve čtení
07. 05. 2019

V těchto dnech začíná vycházet nová série publikací s podtitulem Jak (ne)dělat advokacii. První díl nese název Jak vyjednávat o odměně. Její autorkou je Daniela Kovářová, nakladatelem Wolters Kluwer. Příručku je možné si objednat v tištěné i elektronické podobě zde: 

Pokračovat ve čtení
30. 04. 2019

Rozvody u notáře jsou tématem, který v poslední době hýbá českou právnickou i laickou veřejností. Daniela Kovářová poskytla serveru Česká justice k tomuto tématu rozsáhlý rozhovor, v němž vysvětlila svůj postoj i balamutící označení. Celý text rozhovoru najdete zde:

Pokračovat ve čtení
24. 04. 2019

Včerejšího dne předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek slavnostně pokřtil komentář knihy Etický kodex advokáta, který společně napsali advokáti Daniela Kovářová a Tomáš Sokol. Zájemci si knihu mohou koupit v tištěné nebo elektronické podobě u nakladatelství Wolters Kluwer, které knihu vydala. Podrobnou zprávu včetně fotodokumentace z křtu přinesl také Advokátní deník (zde:) 

Pokračovat ve čtení
14. 04. 2019

Slovenské konzervativní médium Denník postoj přineslo v minulých dnech rozhovor s Danielou Kovářovou o Istanbulské úmluvě. Plný text rozhovoru je k dispozici zde:

Pokračovat ve čtení
14. 04. 2019

Nakladatelství Wolters Kluwer vydalo komentář základního právního dokumentu všech advokátů, Etického kodexu, jehož spoluautory jsou Daniela Kovářová a Tomáš Sokol. Etický kodex advokáta je k dispozici v tištěné verzi i jako ebook a lze si jej objednat například zde:

Pokračovat ve čtení
01. 03. 2019

Daniela Kovářová vystoupila na workshopu trestné činy v rodině, jež také moderovala a který uspořádala 26. února 2019 v Paláci Dunaj v Praze ČAK, Unie rodinných advokátů a Unie obhájců ČR. Podrobná zpráva o vystoupení jednotlivých účastníků zde:

Pokračovat ve čtení
01. 03. 2019

Právě v těchto dnech vychází druhé vydání komentáře Advokátní tarif a odměna advokáta, který společně napsali Daniela Kovářová, Robert Němec, Stanislav Balík, Michal Žižlavský, Petra Vrábliková, Hana Tichá a další právníci. Komentář vydalo nakladatelství Wolters Kluwer, vychází v tištěné podobě i jako ebook a obsahuje stovky rad, doporučení, příkladů, judikátů kárných i soudních, vzory podání a smluv. Zájemci si jej mohou objednat zde:

Pokračovat ve čtení
17. 02. 2019

Daniela Kovářová poskytla Lidovým novinám rozhovor o strastech rodiny v případech, kdy se její členové hádají o výši výživného. Celý rozhovor je k dispozici zde:

Pokračovat ve čtení
22. 01. 2019

Včerejšího dne uveřejnil deník Lidové noviny komentář Daniely Kovářové k zamýšlené novince přenechat dohodnuté rozvody advokátům a notářům. Komentář je v plném znění k dispozici zde:

Pokračovat ve čtení
21. 12. 2018

Daniela Kovářová přeje svým kolegům, spolupracovníkům, klientům i přátelům klidné svátky a těší se na shledanou v roce 2019.

08. 12. 2018

Mladá fronta Dnes přinesla před několika dny komentář Daniely Kovářové nazvaný Jak se zrovnoprávňují gayové a lesby. Dnes jej převzal server Neviditelný pes.

Pokračovat ve čtení
21. 11. 2018

Lidové noviny uveřejnily dne 19 listopadu 2018 příspěvek Daniely Kovářové nazvaný Každému, jak se cítí. Muž ženou, žena mužem... Následně jej převzal Neviditelný pes a je pro zájemce k přečtení zde:

Pokračovat ve čtení
14. 11. 2018

Ondřej Neff a Felix Slováček dnes slavnostně pokřtili novou, již třináctou knihu advokátky Daniely Kovářové nazvanou Jak chovat muže aneb manuál pro otrlé. Jde o humorný pohled na soužití mužů a žen plný pravidel, doporučení a osvědčených rad, které při důsledné aplikace vedou k domácímu klidu a dlouholetému partnerskému vztahu. Kniha je již k dostání u všech dobrých knihkupců nebo si je možno ji objednat zde:

Pokračovat ve čtení
12. 11. 2018

Daniela Kovářová přednesla na právnickém salonu, který se konal 6. listopadu 2018 v rezidenci pražského primátora, příspěvek nazvaný Atraktivita moci a moc atraktivity. Následně jej převzal Neviditelný pes a je k dispozici zde:

Pokračovat ve čtení
01. 11. 2018

Server Info.cz dnes uveřejnil zamyšlení Daniely Kovářové o vztahu mezi muži a ženami. Dospívá v něm k závěru, že mezilidská slušnost je víc než právo.

Pokračovat ve čtení
25. 10. 2018

Neviditelný pes a Bullletin advokacie online zveřejnily v těchto dnech komentář Daniely Kovářové k Istanbulské úmluvě. Advokátka reagovala na seminář, který proběhl v minulých dnech na toto téma v Poslanecké sněmovně.

Pokračovat ve čtení
27. 09. 2018

Advokátka JUDr. Daniela Kovářová oznamuje klientům a kolegům, že v těchto dnech stěhuje svou kancelář na novou adresu. Místo konzultace domlouvá s každým klientem individuálně podle jeho potřeb a vlastních časových možností.

23. 08. 2018

Nefunguje vám rodina? Pak si za to takřka jistě můžete sami, říká Daniela Kovářová v Apelu pro internetovou televizi DVTV. Soud rodinné konflikty takřka nikdy nevyřeší. Normální je totiž se nesoudit. Celé video je k dispozici zde:

Pokračovat ve čtení
19. 08. 2018

"Dohoda je vždy lepší než rozsudek", říká Daniela Kovářová v článku Lidových novin k problematice výživného. Plné znění článku zde:

Pokračovat ve čtení
19. 08. 2018

Nefunguje vám roce? Kdo za to může a jak spory vyřešit? Nejhorší ze všech možností je soud! Daniela Kovářová vystoupila v pořadu Apel internetové televize DVTV.  Záznam celého pořadu zde:

Pokračovat ve čtení
10. 07. 2018

Advokátka Daniela Kovářová přeje svým klientům, kolegům i spolupracovníkům příjemné léto s minimem rodinných sporů.

28. 06. 2018

Může dítě jezdit s matkou ve ferrari a s otcem trolejbusem? Daniela Kovářová napsala úvahu o rozdílné finanční situaci rodičů a o tom, zda ji soudy mohou sladit. Celý komentář vyšel na serveru Info.cz a poté na Neviditelném psu.

Pokračovat ve čtení
09. 06. 2018

V těchto dnech vychází nová kniha Daniely Kovářové Podivné povídky. Obsahuje dvě desítky zvláštních příběhů s podivnými konci doplněných fotografiemi Radky Žákové. Kapesní velikost knihy i četby je ideální do vlaku, na dovolenou nebo k vodě. Knihu vydalo nakladatelství Leges a je k dispozici v běžné síti knihkupectví nebo k objednání u nakladatele.

Pokračovat ve čtení
31. 05. 2018

Časopis Reflex uveřejnil ve svém č. 22 úvahu Daniely Kovářové nazvanou O českých ženách a jejich cestách přes vrchol až do pekel, kterou následně v plném znění převzal server Neviditelný pes. 

Pokračovat ve čtení
24. 05. 2018

Lidové noviny přinesly dne 22. května zamyšlení Daniely Kovářové o roli ženy v rodině inspirované zpovědí Gabriely Koukalové. Zamyšlení nazvané Koukalová a patero ponaučení převzal dnešního dne Neviditelný pes a je v plném znění k dispozici zde:

Pokračovat ve čtení
30. 04. 2018

Nestačí získat olympijskou medaili nebo ředitelský post. O takový cíl se mohou snažit muži. My ženy máme docela jiný žebříček hodnot. Blíže viz blog Daniely Kovářové pro Ústav práva a právní vědy, nazvaný MeToo podle Gábiny Koukalové.

Pokračovat ve čtení
21. 04. 2018

Myslíte, že konflikt v rodině je neřešitelný? To byste se spletli. Daniela Kovářová, Marek Benda, Tomáš LIchovník, Max Kašparů a Vladimír Polák se na několika řešeních shodli. Například na tom, že každý z rodičů osobnost schopnou projít rodičovským sporem v klidu. Na druhé straně neexistuje žádná korelace kvality rodičovské odpovědnosti se vzděláním, profesí, charakterem, inteligencí ani osobnostním nastavením. Existují zajisté velké rozdíly mezi městem a vesnicí i mezi jednotlivým soudy, naprosto zásadní je však nezbytnost autoritativního soudce. Míra zapojení dítěte do sporu a využití participačních práv přímo souvisí s mírou ingerence státu navzdory faktu, že zkorumpovaných odpovědí jsou schopny už i tříleté děti. Závěrem se diskutující shodli na nezbytnosti společného postupu, neustálého vzdělávání a aktivní odpovědnosti všech zainteresovaných odborníků (podrobná zpráva viz odkaz).

Pokračovat ve čtení
15. 04. 2018

Daniela Kovářová napsala pro odborný časopis Právo a rodina článek nazvaný Co natropí špatný soudce a špatný advokát? Článek dne 11. dubna 2018 převzal server Neviditelný pes a je k dispozici zde:

Pokračovat ve čtení
15. 04. 2018

Daniela Kovářová poskytla obsáhlý rozhovor pro Parlamentní listy, v němž se vyjadřovala k manželství, k migraci, ke státní suverenitě a k dalším důležitým otázkám. Celý rozhovor je k dispozici zde:

Pokračovat ve čtení
07. 04. 2018

Daniela Kovářová se pro server Aktuálně.cz vyjádřila k problematice zálohovaného výživného. Považuje tento opakovaně se vracející nápad populistických politiků za nekoncepční, navíc z rodičů odebírá osobní odpovědnost a svádí ke zneužití. Celý článek je k dispozici zde: 

Pokračovat ve čtení
22. 03. 2018

MeToo je fenoménem dnešní doby, což se ukázalo v minulých dnech na akci, kterou pořádala Stálá konference českého práva 16. března 2018 k jeho právním souvislostem. Skutečný obraz o tom, jak celá diskuse v pražském Karolinu vypadala, si lze učinit například z podrobné informace, kterou zveřejnil partner akce - Česká advokátní komora na svém webu Bulletin advokacie on line.

Pokračovat ve čtení
14. 03. 2018

GDPR je zkratka pro nařízení EU o ochraně osobních údajů. K jeho dopadům, nepromyšlenosti a důsledkům, které podnikatele finančně zatíží, zvýší byrokratickou náročnost, a přitom nikomu nepomohou, jsem se v poslední době několikrát vyjadřovala. Mé příspěvky si lze přečíst na Neviditelném psu nebo na blogu Ústavu práva a právní vědy.

Pokračovat ve čtení
02. 03. 2018

Stálá konference českého práva zve na sympozium nazvané Právní aspekty podílového spoluvlastnictví, které proběhne v pátek 23. března 2018 od 9-14 hodin na Krajském úřadě Středočeského kraje na Praze 5, Zborovská 11. Diskutovat budou soudci Krajského soudu v Praze v čele s jeho předsedou JUDr. Ljubomírem Drápalem. Pozvánka s přihláškou viz příloha. (Právní aspekty podílového spoluvlastnictví)

26. 02. 2018

Ve věku nedožitých 89 let zesnula zakladatelka českého rodinného práva doc. JUDr. Senta Radvanová, CSc. Navzdory věku a zdravotnímu omezení se do poslední chvíle zapojovala do diskusí nad rodinným právem. Budeme na ni s radostí a s nostalgií vzpomínat. Poslední rozloučení s paní docentkou proběhne 1. března 2018 ve 14 hodin ve Velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích. Smuteční oznámení viz příloha (Parte Senta Radvanová).

22. 02. 2018

Chcete vědět, co si o kampani MeToo myslí právníci a další významné osobnosti, jako například ústavní soudce Tomáš Lichovník, prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová, sexuolog Radim Uzel, emeritní soudce Stanislav Balík, místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala, olympijská vítězka Kateřina Neumannová, psycholožka Laura Janáčková, egyptolog Miroslav Bárta nebo sociolog Petr Hampl? Přihlaste se na sympozium nazvané Právní aspekty kampaně MeToo, které proběhne v pátek 16. března 2018 od 9-13 hodin do Vlasteneckého sálu pražského Karolina. Účastnický poplatek činí 600 Kč. Pozvánku s přihláškou ke stažení najdete zde: 

Pokračovat ve čtení
22. 02. 2018

Workshop Právní konflikt v rodině proběhne ve čtvrtek 19. dubna 2018 od 9,30 do 14 hodin ve vzdělávacím středisku České advokátní komory v Praze v Paláci Dunaj. Diskusi o možnostech soudního i mimosoudního řešení sporů povedou prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová, ústavní soudce Tomáš Lichovník, předseda ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Marek Benda, emeritní děkanka Právnické fakulty v Olomouci Milana Hrušáková, místopředseda Okresního soudu v Novém Jičíně Vladimír Polák a kněz Max Kašparů. Přijďte se zapojit do diskuse o tom, zda a jak lze střety v rodině řešit právem.

Účastnický poplatek činí 950 Kč, pro členy Unie rodinných advokátů jen 650 Kč. Pozvánka s přihláškou ke stažení viz příloha dále.

Pokračovat ve čtení
12. 02. 2018

Ústav práva a právní vědy, o. p. s., dnes u příležitosti Národního týdne manželství uveřejnil blog Daniely Kovářové nazvaný Může stát podporovat manželství? Advokátka se v něm zamýšlí nad klady manželství a vyzývá stát, aby manželství podpořil mnohem více, než činí dnes. Plný text zamyšlení je k dispozici zde:

Pokračovat ve čtení
08. 02. 2018

Lidové noviny uveřejnily v pondělí zamyšlení Daniely Kovářové k tomu, zda mezi lidmi platí spíše právo nebo fyzikální zákony. Dnešního dne zamyšlení nazvané Sex a život jako akce a reakce převzal internetový server Neviditelný pes a je k dispozici zde:

Pokračovat ve čtení
08. 02. 2018

Stálá konference českého práva zve zájemce k diskusi u kulatého stolu na téma Ochrana osobních údajů (GDPR). Kulatý stůl, který moderuje Daniela Kovářová, proběhne ve čtvrtek 21. února 2018 od 9 hodin na Právnické fakultě v Praze. Pozvánka je k dispozici zde:

Pokračovat ve čtení
07. 02. 2018

Daniela Kovářová publikovala v nové právní rubrice internetového deníku Info.cz úvahu o tom, zda mají advokáti právo na názor. Pod názvem Jsou advokáti pokrytci, schizofrenici nebo jen mívají vlastní názor? je úvaha k dispozici zde: 


Pokračovat ve čtení
25. 01. 2018

Advokátka a spisovatelka Daniela Kovářová byla včerejšího dne hostem v pořadu Show Jana Krause. Se známým moderátorem si povídala nejen o své nové knize Jak se žije padátkám, kterou napsala s Radimem Uzlem, ale také o rozvodech, manželských smlouvách a partnerských problémem. Celý záznam pořadu je dostupný v následujícím odkazu.

Pokračovat ve čtení
22. 01. 2018

Ústav práva a právní vědy uveřejnil na svém serveru blog Daniely Kovářové nazvaný Právo na názor.

Pokračovat ve čtení
16. 01. 2018

Unie rodinných advokátů právě spustila své webové stránky na adrese www.uracr.cz. Na tomto místě najdou zájemci stanovy, přihlášku a další informaci z činnosti spolku.

16. 01. 2018

Lidové noviny uveřejnily dne 12. 1. 2018 komentář Daniely Kovářové k volební problematice nazvaný Úřední šiml vs volební právo. Dnešního dne tento komentář převzal server Neviditelný pes.

Pokračovat ve čtení
08. 01. 2018

Daniela Kovářová spolu se šesti advokátními kolegy založila Unii rodinných advokátů, jejímž cílem je ochrana tradiční rodiny a výchova odborné i obecné veřejnosti k mimosoudnímu řešení rodinných sporů. Prezidentkou nově vzniklé unie se stala Daniela Kovářová, viceprezidenty emeritní ústavní soudce Jiří Nykodým a mediátorka Anna Márová. Unie bude spolupracovat s Českou advokátní komorou, Unií obhájců, Stálou konferencí českého práva a se Spolkem rodinně právních a opatrovnických soudců.

05. 01. 2018

V barevné příloze dnešních Lidových novin vyšel rozhovor Aleny Plavcové s Danielou Kovářovou o rodině, právu, o mužích a o ženách. Část rozhovoru je k dispozici na následujícím odkazu.

Pokračovat ve čtení
04. 01. 2018

Server Parlamentní listy uveřejnil rozhovor s Danielou Kovářovou o prezidentské volbě, pražské kavárně a politicích. 

Pokračovat ve čtení
23. 12. 2017

Advokátní kancelář JUDr. Daniely Kovářové přeje všem svým klientům, partnerům a spolupracovníkům klidné svátky a splnění všech přání v roce 2018.

19. 12. 2017

Dnešního dne byl v sídle České advokátní komory slavnostně pokřtěn komentář Zákon o advokacii a stavovské předpisy, který sepsal tým advokátů a dalších odborníků pod vedením JUDr. Daniely Kovářové. Publikaci čítající přes 900 stran pokřtil předseda ČAK JUDr. Vladimír Jirousek a známý pražský seniorní advokát JUDr. Gerhard Bubník. Fotografie z akce najdou zájemci v následujícím odkazu.

Pokračovat ve čtení
25. 11. 2017

Deník MF Dnes uveřejnil dnešního dne výklad advokátky Daniely Kovářové k právnickým profesím. Článek nazvaný Není právník jako právník vysvětluje rozdíly mezi avokátem, soudcem, státním zástupcem, exekutorem a notářem.

23. 11. 2017

V minulých dnech rozvířila veřejné mínění kauza manželů a advokátů Hnilicových. Daniela Kovářová k jejich případu sepsala komenátř, který vyšel v Lidových novinách 23. listopadu. Dnešního dne komentář převzal server Neviditelný pes.

Pokračovat ve čtení
14. 11. 2017

Dnes v podvečerních hodinách proběhlo v Praze slavnostní přivítání nové knihy Jak se žije padesátkám aneb čarodějnice neupalovat, kterou společně napsali Daniela Kovářová a Radim Uzel. Jde o úsměvný pohled na střední věc, který vydalo nakladatelství Mladá fronta. Kniha má 240 stran a prodává se za cca 260 Kč. Objednat si ji lze například u společnosti Kosmas.

Pokračovat ve čtení
12. 11. 2017

Lidové noviny zveřejnily dne 7. listopadu 2017 komentář advokátky Daniely Kovářové nazvaný Sex z našich životů vymýtíme k problematice sexuálního obtěžování. Komentář následně převzal server Neviditelný pes.

Pokračovat ve čtení
19. 10. 2017

Dnešního dne uveřejnil server Ústavu práva a právní vědy komentář advokátky Daniely Kovářové navazující na kulatý stůl o etice právnických profesí, který proběhl 27. září 2017. Blog je zájemcům k dispozici pod odkazem.

Pokračovat ve čtení
09. 10. 2017

Stálá konference českého práva spustila své nové webové stránky na adrese: www.pravnickekonference.cz. Najdete na nich nabídku všech podzimních akcí Pražského právnického podzimu a záznamy z akcí letošního Pražského právnického jara. Nejbližší akcí, na kterou je možno se stále ještě přihlašovat, je sympozium Nový koncept řešení úpadku podnikatelů a korporací dne 27. října 2017.

Pokračovat ve čtení
06. 10. 2017

V těchto dnech vychází deváté číslo časopisu Rodinné listy. V úvodu si lze přečíst slovo šéfredaktory JUDr. Daniely Kovářové o úrocích z výživného. Zájemci o předplatné získají informace u nakladatele, jímž je Wolters Kluwer .

Pokračovat ve čtení
03. 10. 2017

V těchto dnech vychází v nakladatelství Wolters Kluwer publikace Zákon o advokacii a stavovské předpisy. Komentář, který zpracoval autorský tým pod vedením Daniely Kovářové, má více než 900 stran a prodává se za 1495 Kč. Komentář je možno si objednat na adrese odkazu.

Pokračovat ve čtení
30. 08. 2017

Dnešního dne vychází další číslo odborného časopisu Rodinné listy, v němž čtenáři jako obvykle naleznou také úvodník - slovo předsedkyně redakční rady Daniely Kovářové. Rodinné listy lze objednat v advokátní kanceláři nebo u vydavatele (nakladatelství Wolters Kluwer).

29. 08. 2017

Lidové noviny uveřejnily dne 24. 8. 2017 komentář advokátky Daniely Kovářové nazvaný Nové zákony děti neochrání, v němž autorka rozebírá čerstvě přijaté právní normy dopadající na děti. Komentář následně převzal server Neviditelný pes.

Pokračovat ve čtení
24. 07. 2017

Advokátka JUDr. Daniela Kovářová poskytla Parlamentním listům rozhovor o situaci v Polsku, odposleších, médiích a pyšných zaměstnaních EU. Rozhovor, jenž posléze převzaly také další servery včetně Neviditelného psa.

Pokračovat ve čtení
03. 07. 2017

Sobotní Lidové noviny uveřejnily komentář Daniely Kovářové k dopadům současné vlády do rodiny. Komentář vyšel dnešního dne na serveru Neviditelný pes.

Pokračovat ve čtení
02. 07. 2017

Advokátní kancelář Daniely Kovářové přeje všem klientům, spolupracovníkům a partnerům příjemné letní měsíce a dovolenou a těší se na setkání a další spolupráci opět v září.

20. 06. 2017

Dnes zemřel advokát, dlouholetý předseda České advokátní komory a emeritní ministr spravedlnosti JUDr. Karel Čermák. Současná česká advokacie by bez něj neexistovala. Všichni na něj budeme vzpomínat.

16. 06. 2017

Dnešního dne se v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uskutečnil odborný seminář nazvaný Právní problematika hromadných žalob. Workshop spolupořádala Stáklá konference českého práva a moderovala jej Daniela Kovářová, fotografie z akce.

Pokračovat ve čtení
03. 06. 2017

Daniela Kovářová poskytla velký rozhovor serveru Česká justice. Vyjadřuje se v něm k problematice žen, kvót a zejména k advokacii a situaci v České advokátní komoře, neboť se rozhodla letos na podzim kandidovat do představenstva ČAK.

Pokračovat ve čtení
21. 04. 2017

Od dnešního dne začínají Lidové noviny uveřejňovat dvaadvacetidílný seriál Rodina, právo, peníze, jeho autorkou je Daniela Kovářová.Seriál poběží až do konce května a bude se věnovat financním v rodině, příbuzenským vztahů, půjčkám, dluhům v rodině i dědictví.

20. 04. 2017

Dnešního dne proběhl v pražském hotelu Olšanka workshop nazvaný Aktuální právní problémy dědického práva, který moderovala advokátka JUDr. Daniela Kovářová. Pořadatelem akce byla Stálá konference českého právaa hlavním diskutujícím místopředseda Nejvyššího soudu JUDr. Roman Fiala.

15. 04. 2017

Andrej Babiš se bude ženit! Tato zpráva podnítila Danielu Kovářovou k sepsání komentáře nazvaného O svatbě politika a návratu k tradicím, který vyšel vminulých dnech v Lidových novinách a jehož následně v plném znění převzal Neviditelný pes.

Pokračovat ve čtení
14. 04. 2017

Dvojitá sebevražda školaček inspirovala advokátku Danielu Kovářovou ke komentáři Kdo má právo rozmluvit jinému sebevraždu, který vyšel v MF Dnes.

Pokračovat ve čtení
06. 04. 2017

Dnešního dne uspořádala společnost Stálá konference českého práva v pražském hotelu Olšanka workshop Povinnosti v rodině. Akce se zúčastnilo více než sto soudců, advokátů, sociálních pracovníků, psychologů a dalších odborníků ze všech oblastí, které se rodinou zabývají. Moderátorkou byla advokátka a předsedkyně redakční rady časopisu Rodinné listy Daniela Kovářová.

30. 03. 2017

Deti manželské a nemanželské - to je název komentáře Daniely Kovářové sepsaný pro Lidové noviny a následně převzatý serverem Neviditelný pes.

Pokračovat ve čtení
29. 03. 2017

Daniela Kovářová sepsala pro deník Lidovky krátkou glosu, kterou dnešního dne pod názvem Retroaktivní zmetky převzal server Neviditelný pes.

Pokračovat ve čtení
21. 03. 2017

Lidové noviny uveřejnily komentář Daniely Kovářové nazvaný Cesty, jež ze šlamastyk nevedou. Komentář dnešního dne převzal server Neviditelný pes.

Pokračovat ve čtení
27. 02. 2017

Před několika dny přinesly Lidové noviny zamyšlení Daniely Kovářové nazvané Čím zklidnit rozhádané rodině. Zamyšlení následně převzal server Neviditelný pes.

Pokračovat ve čtení
04. 02. 2017

Server Neviditelný pes uveřejnil dnešního dne komentář Daniely Kovářové k robotické budoucnosti nazvaný Neorodina roku 2017.

Pokračovat ve čtení
03. 02. 2017

Dnes večer byla advokátka Daniela Kovářová vyhlášena Právníkem roku 2016 v oboru rodinného práva.

Pokračovat ve čtení
20. 01. 2017

Daniela Kovářová navštívila včerejšího dne své rodné město Ostravu.
U příležitosti besedy o své nové knihy přijala pozvání do pořadu Českého rozhlasu Ostrava Koktejl.
Hodinový rozhovor je k dispozici na stránkách Českého rozhlasu.

Pokračovat ve čtení
01. 01. 1970

Ve čtvrtek 19. dubna 2018 se v Paláci Dunaj konal workshop nazvaný Právní konflikt v rodině, který uspořádala Stálá konference českého práva ve spolupráci se sekcí rodinného práva České advokátní komory a Unií rodinných advokátů. Akci zaštítila ministryně práce a sociálních věcí Ing. Jaroslava Němcová, MBA, a moderoval jej zakladatel Stálé konference českého práva JUDr. Karel Havlíček. Moderátor v úvodu řekl, že právní rodina je rodina rozpolcená. Rozhádaní rodiče se ohánějí nejlepším zájmem dítěte, ale jen tehdy, pokud se jim to hodí. Rodina pozitivní se naopak zmiňuje minimálně, ačkoliv v tomto tekutém světě jde o jednotku naprosto ziskovou. Normální je přece se nesoudit a podporovat zdvořilost a čest. Kdysi v rodinném právu platila zásada, že co není právem upraveno, je dovoleno. Dnes je trend ovšem odlišný: co není upraveno, to musíme honem upravit.

V první části workshopu vystoupili se svými příspěvky hlavní diskutují. Prezidentka Unie rodinných advokátů JUDr. Daniela Kovářová uvedla, že spatřuje různé druhy konfliktů v rodině, zejména konflikt manželský a rodičovský, dědický či jiný konflikt příbuzenský. Nicméně z právního pohledu rodinné spory vypadají trochu jinak. Občanský zákoník sice zná řadu ustanovení určených k řešení sporů v manželství (například § 692 nebo § 714), ale jakmile je jeden z manželů použije a podá žalobu, manželství končí a je jen otázkou času, než se manželé rozvedou. V manželství se nedá hlasovat, a pokud skutečně vznikne manželský spor, řeší se podle toho, kdo má moc a kdo drží peníze. Reálně je tedy největším rodinným konfliktem spor rodičovský, který občanský zákoník řeší mnoha podrobnými a nadbytečnými ustanoveními, ačkoliv rozhodnutí je obtížně proveditelné, vynutitelné a exekuovatelné. Největší změnu paradigmatu však přinesl § 3 odst. 1 občanského zákoníku, dle něhož má každý právo na své štěstí, takže se spor rodičů přelil do sporu hodnotového, který však právnímu hodnocení odolává. Vše komplikuje participační právo dítěte, které nejvíc rozhádaní rodiče zneužívají pro těžkou manipulaci.

Následně promluvil předseda ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Marek Benda, který si povzdechl nad tím, že jakmile se ve společnosti stane konflikt, kdosi namítne, že chybí legislativa. City však zákonem upravit nelze a většinu změn nakonec prosadí aktivisté. Negativní trend bude patrně pokračovat, návrat k akademickým řešením podle něj není pravděpodobný. Paradoxně v rodinném právu vznikají no-go zóny sociálně vyloučených rodičů, kam se OSPOD bojí přijít, a tak kontroluje rodiny naopak nekonfliktní.

Dále vystoupil soudce Ústavního soudu JUDr. Tomáš Lichovník, podle něhož je zásadní odlišnost mezi různými druhy práv. V trestním potřebujeme striktní ustanovení, v opatrovnickém řízení musí stačit doporučení chovat se slušně. Opatrovnické řízení by nemělo být Popelkou, už proto, že v něm chybí jasně definovaný předmět sporu, na druhé straně dobré rozhodnutí poskytuje soudci obrovské zadostiučinění, což brání syndromu vyhoření. V řízení nejde o příběh či o hledání pravdy, protože pravdu mají oba rodiče, a soud se musí snažit mnohem víc. Dalším problémem je vykonatelnost, neboť jindy lze pokutami přinutit k aktivitě, ale v rodinných sporech samotným předáním dítěte výkon rozhodnutí nekončí. Praxe přináší nové typy sporů (o lékařské zákroky, volbu školy, kroužky apod.), jež jsou někdy jen přenášením odpovědnosti rodiče na soud. Je přece absurdní, aby o dítěti rozhodoval naprosto cizí člověk (soudce). V rodinných věcech by mělo být připuštěno dovolání, už proto, že nález Ústavního soudu na rozdíl od rozsudku Nejvyššího soudu má obecnou závaznost pro všechny. Konečně zajímavým rysem je to, že Ústavní soud takřka vždy ruší jen změnové rozhodnutí odvolacího soudu. Okresní soudce totiž své rodiče zná a vidí, jak v řízení vystupují. Proto bývá jeho rozhodnutí správnější. Někdy se také opomíjí, že nález se netýká příběhu, ale cesty k nalezení rozhodnutí.

Dalším vystupujícím byl soudce Okresního soudu v Novém Jičíně a propagátor Cochemské praxe Mgr. Vladimír Polák, který popisované případy dělí na rodiče, kteří k soudu kvůli rozsudku musí (obligatorní schválení dohody), další nevědí, jaká je právní úprava a praxe (takové poučíme) a na ty, co se dohodnout nechtějí. Opatrovnické soudnictví se musí emancipovat samo, nikdo jiný to za soudce neudělá, novelizace nejsou zapotřebí. Jeho soud postupuje následovně: 17 % rodičů přijde k soudu rovnou s dohodou, ostatní soud pošle na OSPOD, kde pomohou uzavřít dohodu dalším 40 %. V ostatních případech soud nařídí do 3 týdnů od podání návrhu jiný soudní rok, při němž se dohodne dalších 20 %. Následuje mediace (obvykle 3 setkání vedou k dohodě u 17-18 %) a teprve ohledně zbylé skupiny 5 % soud autoritativně rozhodne, přičemž zohlední chování rodičů v tomto procesu. Nelze zachránit všechny děti, v případě naprosto katastrofických má navíc stát právo dítě odebrat. Naznačený proces spočívá na pěti zásadách: neutralita (soud i OSPOD hovoří výlučně s oběma rodiči), žádné znalecké posudky, obě děti mají rády své rodiče a oba rodiče jsou kompetentní je vychovávat, všichni dotčení (i advokáti) spolupracují a celý proces je všem znám předem, a proto předvídatelný. Trauma dítěti nezpůsobuje způsob péče, ale rodičovský konflikt.

Poslední panelistou byl psychiatr a evangelický kněz prof. MUDr. Max Kašparů. Uvedl, že vše souvisí se vším a naše společnost zpovrchňuje, namísto aby šla do hloubky věcí. Dnes se rodiče navzájem obviňují, kdo z nich je větší blázen, a dítě mezi nimi ční jako nárazník, zatímco oni trpí komplexem vícečetnosti. V tomto hodnotovém zmatku bychom to měli být právě my odborníci, kdo bude veřejnosti říkat, co je přirozené. Zdravý člověk neplave s proudem na povrchu, ale v hlubině a proti proudu. V opačném případě ztrácí základní rozlišení: dobro/zlo, krása/ošklivost, pravda/lež. Lakmusovým papírkem budiž svědomí. Řada lidí jej má čisté, neboť ho vůbec nepoužívá.

Následovala diskuse, do níž se zapojila i řada ze sedmi desítek přítomných. Panelisté se shodli na tom, že termín „nejlepší zájem dítěte“ je gumovým ustanovením, jež hledá každý rodič jinde. Ne každý z rodičů osobnost schopnou projít rodičovským sporem v klidu. Na druhé straně neexistuje žádná korelace kvality rodičovské odpovědnosti se vzděláním, profesí, charakterem, inteligencí ani osobnostním nastavením. Existují zajisté velké rozdíly mezi městem a vesnicí i mezi jednotlivým soudy, naprosto zásadní je však nezbytnost autoritativního soudce. Míra zapojení dítěte do sporu a využití participačních práv přímo souvisí s mírou ingerence státu navzdory faktu, že zkorumpovaných odpovědí jsou schopny už i tříleté děti.

Závěrem se diskutující shodli na nezbytnosti společného postupu, neustálého vzdělávání a aktivní odpovědnosti všech zainteresovaných odborníků. Účastníci workshopu obdrželi doklad o absolvování 4 hodin celoživotního vzdělávání.